Skvělého výsledku dosáhl český klavírista Matyáš Novák, student HAMU ve třídě Ivana Klánského. Na prestižní mezinárodní klavírní soutěži Paloma O´Shea ve španělském Santanderu, která letos slaví 50 let své existence, získal diplom finalisty. Do jubilejního 20. ročníku soutěže se přihlásilo 303 klavíristů, z nich bylo pozváno 129 do výběrových předkol v Paříži, Madridu a New Yorku. Pro tato předkola si účastníci připravili čtyřicetiminutový recitál. Odborná porota na základě vyslechnutých výkonů vybrala 20 klavíristů do hlavní soutěže. Už pouhý postup mezi elitní je dvacítku je výrazným úspěchem. První kolo se konalo ve dnech 25., 26. a 27. 7. a mladí umělci se na něm představili recitálem v délce 50 minut. Do druhého kola, které zahrnovalo recitál v délce 60 minut a komorní hru spolu s vynikajícím souborem Cuarteto Casals, postoupilo 12 účastníků. Z nich do finálového klání šest nejlepších. Finalisté se představili na koncertech společně se Španělským rozhlasovým a televizním symfonickým orchestrem pod taktovkou Pabla Gonzáleze. Matyáš během finálového večera provedl Klavírní koncert č. 1 d moll, op. 15 Johanessa Brahmse. Všechny koncerty živě přenášela španělská televize a provázel velký zájem médií.
„Vrátil jsem vyřízený, ale nesmírně šťastný. Na všechna 4 kola soutěže jsem se pečlivě připravoval a jsem nadšený, že ani jedna nota nepřišla nazmar. Ve středu 3. srpna jsem v zaplněném sále Festivalového paláce spolu se Španělským rozhlasovým a televizním symfonickým orchestrem provedl Klavírní koncert č. 1 Johanessa Brahmse. Ve stejném sále, ve kterém bude v srpnu vystupovat Česká filharmonie. Byl to těžko popsatelný zážitek. Všech 50 koncertů soutěže přenášela španělská státní televize a celý tento velkolepý podnik se těšil obrovskému zájmu médií a veřejnosti. Někdy člověk zvítězí a cítí se jako poražený, jindy zůstanou vavříny na dosah, ale připadá si jako vítěz,“ popisuje Matyáš Novák.
„Matyáš Novák se svými výkony zařadil mezi absolutní světovou špičku klavíristů své generace. Celé dva týdny jsme byli v duchu s Matyášem v Santanderu a s napětím a s dojetím jsme u obrazovek sledovali jeho mimořádné výkony. Jsme nesmírně hrdí, že námi zastupovaný čtyřiadvacetiletý umělec s jistotou, noblesou a jemu vlastní skromností a pokorou reprezentoval Českou republiku a kulturu“, dodal František Kinský, majitel a jednatel agentury KINSKÝ Art Media, ve které Matyáše Nováka exkluzivně zastupuje Jana Dioszegi.
Dvacátý ročník prestižní mezinárodní soutěž Concurso de Piano de Santander Paloma O´Shea vyhrál Jaeden IZIK-DZURKO z Kanady. Matyáš Novák pro soutěž v Santanderu připravil:
1. kolo (50 minut)
J. Haydn: Sonáta Es dur, Hob. XVI:52
F. Liszt: Léta putování. Rok první: Švýcarsko, č. 6 “Obermannské údolí”
S. Prokofjev: Sonáta č. 2, op. 14
2. kolo (60 minut + 40 minut)
W. A. Mozart: Sonáta B dur KV 33
R. Schumann: Karneval op. 9
M. Ravel: Sonatina
E. Granados: El Pelele
C. Franck: Klavírní kvintet f moll
Finále (50 minut)
J. Brahms: Klavírní koncert č. 1 d moll, op. 15
Další významná akce čeká Matyáše Nováka čeká na konci září. Jakožto jeden z deseti semifinalistů mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta v holandském Utrechtu připravuje pro tuto soutěž program v délce cca 3 hodiny, složený z děl F. Liszta a F. Schuberta. Také tato soutěž, jejíž koncept je zcela unikátní, neboť semifinalisté projdou čtyřmi koly bez vyřazování, se těší velkému zájmu veřejnosti i médií a jednotlivá kola lze sledovat on-line.
Program pro International Franz Liszt Piano Competition Utrecht
1. kolo (50 minut)
F. Liszt: Polonéza č. 1, S. 223/1
F. Liszt: Polonéza č. 2, S. 223/2
F. Liszt: Poetické a duchovní harmonie, č. 10 “Zpěv lásky”
F. Liszt: Balada č. 1, S. 170
F. Liszt: Balada č. 2, S. 171
2. kolo (komorní hudba 30 minut)
F. Schubert: Klavírní kvintet A dur D. 667 “Pstruh” (2. a 3. věta
F. Liszt: Die Zelle in Nonnenwerth, S. 382
3. kolo (písňový recitál 20 minut)
F. Liszt: Enfant, si j´étais roi, S. 283i
F. Liszt: Der du von dem Himmel bist, S. 279i
F. Schubert: Gretchen am Spinnrade, D. 118
+ povinná skladba Mathilde Wantenaar napsaná pro soutěž
4. kolo (60 minut)
F. Liszt / F. Schubert: Labutí zpěv (všech 14 částí)
Finále
1. F. Liszt / F. Schubert: Fantazie Poutník pro klavír a orchestr, S. 366
2. F. Liszt / G. Verdi: Koncertní parafráze Rigoletto, S. 434